piątek, 28 wrzesień 2018 10:12

Obchody Święta Hieronima 2018 oraz 40 - lecie powstania Sekcji Optyków Małopolskich

W dniach 21 - 23 wrzesień tym razem w Rytrze obchodzone było Święto Patrona Optyków Polskich - Św. Hieronim 2018, które zbiegło się z jubileuszem 40 - lecia powstania Sekcji Optyków Małopolskich. Plan jak co roku obfitował w wiele atrakcji. Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej za optyków, rzemieślników oraz ich rodziny w Parafii Św. Józefa Rzemieślnika w Rytrze. Po mszy świętej w hotelu Ryterski Raj miała miejsce wystawa optyczna, gdzie można było dokonać zakupów do salonów optycznych. Tego samego dnia wieczorem wszystkich zintegrował wspólny grill. Czas przy grilowaniu urozmaicała znana kapela "Czarni Górale".

Następnego dnia wszyscy udali się autobusem do Nowego Sącza, gdzie czekał już pociąg "Retro". Przejażdżka historycznym składem wagonów z lat 30-60 XX w. ciągniętym przez parowóz Ty2-911 na międzynarodowy Jarmark Muszyński była niesamowitą przygodą. W pociągu była wspólna zabawa przy udziale zespołu artystycznego. Każdy uczestnik mógł skosztować przepysznych specjałów góralskich przygotowanych przez miasta gdzie pociąg się zatrzymywał: czyli w Starym Sączu, Rytrze, Piwnicznej Zdrój oraz Żegiestowie. Ponadto na każdym przystanku na uczestników czekały zespoły muzyczne oraz konkursy z nagrodami. Na końcu składu był wagon barowy, który chętnie wszyscy odwiedzali. Podczas postoju w Muszynie można było wziąć udział w Międzynarodowym Jarmarku Muszyńskim, odwiedzić stoiska promocyjne, skosztować góralskiego menu jak również wszystkich zaciekawiła prezentacja rękodzieła artystycznego. Samo miasto Muszyna również przyciąga ogrodami sensorycznymi, ruinami zamku z XIV w, parkiem zdrojowym oraz muzeum regionalnym.

Po powrocie do Rytra na wszystkich czekał już przygotowany uroczysty bankiet. Podczas kolacji miała miejsce część oficjalna, a wtedy to odbyło się wręczeni odznaczeń, podziękowanie firmom sponsorującym święto oraz tradycyjna już licytacja przedmiotów.

Srebrną Odznaką Rzemiosła uhonorowana została Zofia Wyrozumska
    Złotą Odznaką Rzemiosła uhonorowany został Wojciech Moszyński

Akurat podczas obchodów Święta Hieronima Prezes Małopolskiego Cechu Optyków Marian Wójcik obchodził jubileusz 50 - lecia powstania firmy "Wójcik i spółka" oraz 58 - lecie pracy w zawodzie optyka. Na tę okazję Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek, V-ce Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Jerzy Kotala, V-ce Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Grzegorz Mielnicki oraz Dyrektor Małopolskiego Cechu Optyków Wojciech Moszyński przygotowali specjalnego orła odlanego z brązu z okularami w dziobie. Prezes otrzymał również życzenia na tabliczce podpitej drewnem od Zarządu Małopolskiego Cechu Optyków oraz Zarządu Małopolskiej Izby Rzemiosła I Przedsiębiorczości a gratulacje wręczyli osobiście V-ce Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Grzegorz Mielnicki oraz Dyrektor Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Anna Adamczyk. Do życzeń dołączył się Prezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej Jan Witkowski życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej i społecznej. Wzruszony jubilat zapowiedział dalszą pracę i że nie spocznie na laurach.

• Optycy
  • Optycy1