niedziela, 20 październik 2019 12:34

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych

Krakowski Cech Rzemiosł Różnych świętuje 70. lecie powstania. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza święta, podczas której został poświęcony nowy sztandar cechowy.Mszę świętą odprawił i kazanie wygłosił archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś. Poświęcił też sztandar. W nabożeństwie uczestniczyły przedstawicielstwa prawie wszystkich krakowskich cechów. Był też prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski.

Po mszy świętej w pięknej sali teatralnej hotelu Polonia odbyło się okolicznościowe spotkanie jubileuszowe. Cechmistrzyni Zofia Michalska przedstawiła historię cechu zrzeszającego dziś 160 członków. Oprócz fryzjerów należą do niego fotografowie, introligatorzy i stolarze.
W imieniu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego gratulacje i życzenia dalszego prężnego działania złożył Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta miasta, w imieniu Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wystąpił zastępca prezesa Zbigniew Burdak. Przemawiał też Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
Podczas uroczystości do Archiwum Narodowego w Krakowie została przekazana, na podstawie specjalnego porozumienia, odnaleziona księga cechowa piekarzy z 1440 roku.Ten cenny zabytek odnaleziony został przed laty podczas remonty kamienicy cechowej przy ul. Berka Joselewicza. Niestety potem podczas kolejnego remontu księga została skradziona, po kilku latach pojawiła się na internetowej aukcji. Po interwencji policji księga wróciła do prawowitych właścicieli. Zarząd Cechu postanowił przekazać ją do zasobów Archiwum Narodowego. Z daru bardzo ucieszył się dyrektor Archiwum Narodowego dr hab. Wojciech Krawczuk, który powiedział o tym, że w Archiwum znajduje się ogromny zasób dokumentów cechowych od czasów średniowiecza do współczesnych. Za dwa lata planowana jest wielka wystawa tych dokumentów. Archiwum Narodowe przygotowało na uroczystość 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych małą wystawę wybranych starych dokumentów związanych z rzemiosłem, w tym m.in. przywileje królewskie i dyplomy wyzwolenia na mistrza.
Ostatnim akordem oficjalnej części spotkania było wbijanie gwoździ honorowych w specjalne tablo przygotowane na tę uroczystość. Gwoździe wbijali wszyscy goście, członkowie zarządu i członkowie cechu. Pięć pań, które najdłużej prowadzą działalność gospodarczą, zostało uhonorowanych specjalnymi statuetkami. Do tego grona należą: Józefa Natanek, Aleksandra Scheinbach, Adelajda Tatomir-Dyras, Antonina Wójcik, Zofia Michalska.
Zarząd cechu podjął wszystkich uczestników wystawnym obiadem.

• Ce_0001
  • Ce_001