czwartek, 06 czerwiec 2024 13:36

Ministrowie z wizytą w naszej Izbie

4 czerwca to wyjątkowy dzień, nie tylko dla naszej izby, ale także dla całego rzemiosła polskiego. Na zaproszenie prezesa MIRiP Janusza Kowalskiego, to właśnie w tym dniu, w sali konferencyjnej naszej izby padły ważne deklaracje dotyczące zmian w ustawie o rzemiośle ze strony wiceministrów: Jacka Tomczaka - Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ireneusza Rasia - Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Podczas konferencji, wiceminister Jacek Tomczak podkreślił, że ustawa deregulacyjna, która jest już na ostatnim etapie konsultacji, uwzględnia trzy ważne dla rzemiosła postulaty:
- waloryzację kwoty dofinansowania dla Mistrza szkolącego za wyszkolenie ucznia (kwota ta nie była waloryzowana przez ponad 20 lat);
- uzależnienie wypłaty dofinansowania dla rzemieślnika od przystąpienia do egzaminu przez młodocianego pracownika;
- umożliwienie osobom posiadającym kwalifikacje w spółkach z o.o. przyjmowania do pracy młodocianych pracowników.

Postulaty te były zgłaszane przez rzemiosło od lat, jednak dopiero teraz zapisy ustawy zostały z rzemiosłem skonsultowane i poddane dalszym pracom legislacyjnym. Wiceminister podkreślił, że gdyby nie zaangażowanie małopolskich rzemieślników, to zmiany te nie ujrzałyby światła dziennego. Duże uznanie zdobyła deklaracja wiceministra Jacka Tomczaka o ścisłej dalszej współpracy z rzemiosłem: "Te podstawowe rzeczy o które rzemiosło się biło dzisiaj są już w przepisach, wspiera je polski rząd. Za chwilę będziemy na nich pracować w polskim parlamencie i to jest taki gest, którym pokazujemy że zależy nam na małych i średnich przedsiębiorcach, chcemy je wspierać. W tej ustawie deregulacyjnej jest jeszcze wiele innych ważnych postulatów." - podkreślił.

W zgodzie z powyższymi deklaracjami pozostawał wiceminister Ireneusz Raś: "Nasze środowisko jest zdeterminowane, aby małych i średnich przedsiębiorców docenić. To co mówi Pan minister Jacek Tomczak to jest naszym DNA i tutaj idziemy".

W imieniu małopolskiego rzemiosła prezes MIRiP Janusz Kowalski podziękował gościom za przybycie oraz podkreślił szczególną relację, jaka obecnie zbudowana jest w relacji rzemiosła z rządem: "W tej chwili mamy partnerów w rządzie, mamy partnerów wśród ministrów, mamy przyjaciół rzemiosła wśród ministrów". Na zakończenie konferencji prezes MIRiP szczególnie podziękował wiceministrowi Ireneuszowi Rasiowi za długoletnią współpracę.

 

W konferencji wzięli udział Starsi Cechów Zrzeszonych w Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Niestety z powodu warunków atmosferycznych na konferencje nie dotarli prezesi ościennych izb.

  • IMG_1328
  • IMG_1330
  • IMG_1332
  • IMG_1343
  • IMG_1345
  • IMG_1347
Czytano 97 razy Ostatnio zmodyfikowano wtorek, 18 czerwiec 2024 13:04