czwartek, 11 maj 2017 13:42

Prezydenckie drzewo dla prezesa Janusza Kowalskiego

500 sztuk sadzonek lipy rozdali krakowianom urzędnicy w ramach kampanii „Drzewo za Drzewo”, której celem jest zachęcenie mieszkańców do nasadzeń kompensacyjnych. Drzewka można było odbierać na placu Wszystkich Świętych. Jedną z sadzonek otrzymał prezes Janusz Kowalski. Dwie lipy trafiły też do Henryka Kusnierza, byłego prezesa Izby Rzemiosła, dzis pełniącego funkcje starszego krakowskiego Barctwa Kurkowego.

– Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dała dużą swobodę obywatelom w decydowaniu o losie drzew, samorządy mogą więc jedynie prosić, uwrażliwiać na te kwestie i uświadamiać konsekwencje każdej decyzji o wycince – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Kraków włącza się aktywnie w walkę o przyszłość drzew i zachęca do idei nasadzeń kompensacyjnych, czyli do sadzenia młodych drzew w miejsce likwidowanych. Trzeba jednak pamiętać, że wyrządzone szkody i tak będą olbrzymie — stuletni buk produkuje w ciągu godziny 1200 litrów tlenu, czyli tyle, co aż 2700 małych drzewek.

Akcja „Drzewo za drzewo” skierowana jest do osób fizycznych, inwestorów oraz osób pracujących na roli. Pracownicy magistratu służą na bieżąco pomocą w ocenie stanu drzew i krzewów, warto się z nimi skontaktować także dlatego, że takie tereny jak parki krajobrazowe, lasy, tereny zabytkowe wciąż są chronione przez prawo, dokonującym wycinki na ich terenie i w pobliżu, nadal grożą wysokie kary.

Na stronie internetowej www.drzewozadrzewo.pl, w komunikacji miejskiej, we wszystkich oficjalnych mediach społecznościowych Krakowa znajdują się wiarygodne i praktyczne informacje m.in. dotyczące tego, jak dbać o drzewa i krzewy, co sadzić, by jak najlepiej wpływać na jakość powietrza w mieście, jakie drzewa najdłużej sprawdzają się w miejskich warunkach. Pojawiają się także spoty wideo, wywiady, materiały dedykowane dla dzieci, informacje o akcjach Urzędu Miasta, podczas których można otrzymać drzewo zalecane do nasadzeń kompensacyjnych.

Na stronie Magicznego Krakowa znajduje się informacja z akcji przeprowadzonej przed magistratem. Jest również załączony film z wypowiedzią prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Prezydent informuje, że w tym roku w Krakowie zostanie zasadzonych 300 tys. krzewów, kilka tys. drzew, powstana też łąki kwietne. Prezydent apeluje również o włączanie się mieszkanców w akcje sadzenia młodych drzewek.

  • Prezydenckie_lipyDSC_5706_1
  • Prezydenckie_lipyDSC_5706_4
  • Prezydenckie_lipyDSC_5706_5
  • Prezydenckie_lipyDSC_5706_6
  • Prezydenckie_lipyDSC_5706_8
Czytano 1249 razy