środa, 20 marzec 2019 20:09

Święto patrona miasta św. Józefa

19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji władze miasta wraz z uczniami krakowskich szkół im. Józefa Dietla złożyły w południe kwiaty pod pomnikiem swojego patrona na placu Wszystkich Świętych. W siedzibie Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 zostały wręczone medale im. św. Józefa. W Bazylice Mariackiej została odprawiona uroczysta msza w intencji mieszkańców Krakowa. Tramwaje i autobusy jeździły z biało-niebieskimi flagami.

W dniu patrona rzemieślników Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych 19 marca każdego roku przyznaje medale św. Józefa osobom zasłużonym dla budownictwa i rzemiosła. Sarszy cechu Janusz Chwajoł, ogłosił, że medalem św. Józefa w tym roku uhonorowano zastępcę prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga, związanego od dawna z krakowskim rzemiosłem (w latach 1998-2002 dyrektor Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie).

Drugim medalem uhonorowany został mistrz ciesielstwa Marcin Jakubas, który związany jest z budownictwem od ponad 18 lat. Medale wręczył prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, w obecności m.in. przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca.

Do tej pory wśród wyróżnionych nagrodą Małopolskiego Cechu Rzemiosł Budowlanych znaleźli się m.in. marszałkowie województwa: Marek Nawara i Janusz Sepioł, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kard. Franciszek Macharski oraz kard. Stanisław Dziwisz.
Autorem medalu, który przedstawia św. Józefa jako cieślę przy pracy, jest prof. Jerzy Nowakowski.

Podczas uroczystości platynowym medalem Jana Kilińskiego (odznaczenie Związku Rzemiosła Polskiego) wyróżniony został znany rzemieślnik budowlany Andrzej Skwarczyński, a prezydenckim medalem za zasługi dla Krakowa Honoris Gratia - mistrz kominiarski Adam Barut.

Wieczorną mszę świętą w Bazylice Mariackiej koncelebrował metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski, który wgłosił także kazanie.

• Josef4
  • Josef5