poniedziałek, 03 czerwiec 2019 12:55

Wiwat krakowski król kurkowy AD 2019 Adam Rajpold ,,Casmirus"

2 czerwca, w niedzielę, odbyły się uroczystości intronizacyjne w krakowskim Bractwie Kurkowym. Królem jest właściciel sieci hoteli Kazimierz Adam Rajpold, zaś marszałkami są Dariusz Kaczmarczyk, który jest poligrafem, prezesem spółki MM Druk oraz Rafał Kowal, lekarz stomatolog. Ceremonię intronizacji poprzedziła msza święta odprawiona przez ks. infułata Dariusza Rasia, archiprezbitera bazyliki Mariackiej i kapelana krakowskiego Bractwa Kurkowego. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentował prezes Janusz Kowalski ze swoim zastępcą Tadeuszem Dąbrowskim i dyrektorem Izby Anną Adamczyk.

Nowy król kurkowy, któremu akt nadania tytułu wręczył zastępca prezydenta Krakowa, prof. Andrzej Kulig, przyjął przydomek monarszy Casimirus. W uroczystej intronizacji uczestniczyli również wicemarszałkiem Małopolski Tomasz Urynowicz, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek, posłowie i senatorowie RP, generalicja. Znaczenie rzemiosła szczególnie zaakcentował starszy Bractwa Henryk Kuśnierz. Powiedział m.in. że z ogromną radością przyjął obecność na uroczystości przedstawicieli cechu szewców (obecnie nazywa się Cech Rzemiosła Skórzanych). Ten cech należy do jednych z najstarszych w Polsce i jest wymieniony w akcie lokalizacji Krakowa na prawie magdeburskim. Dokument lokacyjny Miasta Krakowa nadany został przez Bolesława V Wstydliwego w dniu 5 VI 1257 r. we wsi Kopernia koło Pińczowa i mówi o trzech działających już w Krakowie cechach: rzeźników, piekarzy i szewców. Starszy Bractwa zaprosił prezesa Izby Janusza Kowalskiego do dekoracji małego króla kurkowego miniaturowym srebrnym kurem.

Król kurkowy Adam Rajpold z marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Kowalem wydali raut w ogrodzie strzeleckim.Uczestniczyli w nim przedstawiciele bractw z Tarnowa, Gorlic, Kalisza.

• Rajp14
  • Rajp_0001