wtorek, 25 sierpień 2020 19:39

O reformie rzemiosła w Dzienniku Polskim

Jak już pisaliśmy, toczy się dyskusja o reformie rzemiosła. 13 sierpnia w Dzienniku Polskim ukazał się ciekawy materiał na ten temat.

Cały materiał podzielony jest na dwie części. W pierwszej wypowiada się minister Semeniuk. Już na początku września Ministerstwo Rozwoju przedstawi zarys nowej ustawy o rzemiośle, która zastąpi wielokrotnie nowelizowane przepisy z 1989 roku. W katalogu zawodów rzemieślniczych pojawi się wiele nowych, dotąd tam nie ujętych, jak operator obrabiarek. Część fachów objęta będzie wymogiem posiadania formalnych kwalifikacji, część nie. Szykują się też spore zmiany w edukacji dualnej: zgodnie z postulatami środowiska to rzemieślnicy mają odpowiadać za kształcenie swych następców, w tym tworzenie programów nauczania: nie tylko praktycznego, ale i teoretycznego. Związkowi Rzemiosła Polskiego generalnie podoba się większość zapowiadanych zmian. Działaczy organizacji kontynuującej najlepsze, liczące wiele stuleci, tradycje polskiej wytwórczości niepokoi jednak nikły – ich zdaniem – wynik konsultacji nowych przepisów ze środowiskiem rzemiosła.
    – Moim marzeniem jest to, aby nowa, wypracowana wspólnie ze środowiskiem rzemieślniczym, ustawa o rzemiośle była na miarę wyzwań i oczekiwań XXI wieku. Żeby została przyjęta jeszcze tej jesieni i weszła w życie od początku 2021 roku – mówi Dziennikowi Polskiemu Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju odpowiedzialna za ten niezwykle ważny sektor polskiej gospodarki. Rzemiosło tworzy około 300 tysięcy przedsiębiorstw, w większości rodzinnych, często o wielopokoleniowej tradycji.

- Najważniejsze jest to, że na każdym etapie legislacyjnym projekt ten, podobnie jak każdy wychodzący z Ministerstwa Rozwoju, będzie dogłębnie i solidnie konsultowany nie tylko z innymi resortami, ale także z innymi stronami. To musi być ustawa w pełni społeczna – podkreśla wiceminister.

W drugiej głos zabierają prezesi Gogolewski i Kowalski.

Martwi nas tryb i sposób powołania zespołu, który już pracuje nad regulacjami dotyczącymi rzemiosła. O jego składzie dowiedzieliśmy się z mediów, a dopiero później otrzymaliśmy od Ministerstwa Rozwoju oficjalne zaproszenie do udziału w pracach. Doświadczenia wielu minionych lat pokazują, że pomysły rządzących nie wydyskutowane w gronie szerokiej reprezentacji rzemiosła, którą zapewnia Związek Rzemiosła Polskiego, w praktyce nie sprawdzają się. Liczymy więc na prawdziwy dialog z rządem w sprawie zapowiedzianej nowej ustawy – podkreślają liderzy ZRP, prezes Jan Gogolewski i wiceprezes Janusz Kowalski.

Czytano 1504 razy