poniedziałek, 01 luty 2021 10:08

Msza święta w dniu patronów Cechu Rzemiosł Skórzanych

W kościele św.św. Piotra i Pawła w Krakowie odprawiona została msza święta w intencji szewców i kaletników. Zarząd cechu reprezentowali podstarsi Andrzej Dębowski i Zdzisław Jezioro. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości wiceprezes Grzegorz Mielnicki i dyrektor Anna Adamczyk. Byli starsi innych krakowskich cechów.

Piękne kazanie wygłosił koncelebrujący mszę świętą ks. prof. dr hab. Jan Machniak. Mówił o patronach Kryspinie i Kryspinianie, których relikwie z czcią są przechowywane w tym kościele. Bracia pochodzili ze znakomitego rodu rzymskiego. Według tradycji chrześcijańskiej udali się w połowie III wieku z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszym Soissons zajmowali się szewstwem i zasłużyli się zarówno szerzeniem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi. Miłosierdzie ich było tak wielkie, że jak głosi legenda, kradli skóry, aby biednym rozdawać obuwie darmo. Oskarżeni przed cesarzem Maksymianem Herkuliuszem zostali skazani na śmierć w męczarniach. Ksiądz profesor w kazaniu podkreślał ich bezgraniczną wiarę w Chrystusa i uczynki dobroczynne.
W modlitwach podczas mszy świetej dziękowano za szczęśliwy powrót do zdrowia starszego Cechu Rzemiosł Skórzanych i innych Zawodów Jana Baltazy i prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusza Kowalskiego.

• szewcy_01
  • szewcy_01a