niedziela, 05 grudzień 2021 20:52

Święto Kupca 2021

Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie został wyróżniony statuetką Złotej Kogi, najwyższego odznaczenia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Stało się to podczas dorocznego Święta Kupca.

Mszą świętą w kościele św. Barbary rozpoczęły się doroczne obchody Święta Kupca. Ojciec Jacek Maciaszek, superior zakonu jezuitów mówił w kazaniu o powinnościach kupiectwa, o jego służebnej roli dla społeczeństwa. Zwracał też uwagę na solidne wykonywanie obowiązków przez kupców w całej historii naszej ojczyzny. W mszy świętej uczestniczyli w pełnej gali prezesi Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, król kurkowy z marszałkami, prezesi cechów rzemieślniczych, poczty sztandarowe.

Z wyżyn estrady na Jarmarku Bożonarodzeniowym Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wygłosił orędzie kupieckie. Potem w rytm marszów granych przez Góralską Orkiestrę Dętą z Skomielnej Czarnej i Bogdanówki wszyscy przeszli do magistratu krakowskiego, gdzie po części oficjalnej, podczas której wręczono wyróżnienia kupieckie i pasowano nowych członków organizacji odbyło się tradycyjne śniadanie kupieckie.
W sali im. Wyspiańskiego gośćmi kupców byli m.in. posłanka Sejm Agnieszka Ścigaj, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, Zdzisław Grzelka, starszy Bractwa Kurkowego z Januszem Wójcikiem, ceremoniarzem oraz Adamem Rajpoldem, królem kurkowym z Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Kowalem, marszałkami.
Głównym punktem uroczystości było ślubowanie nowych członków Kongregacji i pasowanie ich na kupców. Kilkanaście osób wyróżniono odznaczeniami kupieckimi złotymi, srebrnymi i brązowymi Kogami, medalami 600-lecia oraz dyplomami. Złotą statuetkę Kogi otrzymał m.in. Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Wielkimi brawami nagrodzono Bożenę Michalec, długoletnią kierowniczkę biura Kongregacji, która otrzymała złotą Kogę oraz wielki bukiet kwiatów.
Śniadanie kupieckie przygotowała sekcja KKK Polskie Sklepy.

Czytano 661 razy Ostatnio zmodyfikowano niedziela, 05 grudzień 2021 21:25