piątek, 11 luty 2022 10:27

RzKS Juvenia Kraków – klub z rzemieślniczą tradycją

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z historią jednego z najstarszych klubów Krakowia: JUVENIĄ.
Rzemieślniczy Klub Sportowy Juvenia to jeden z najstarszych klubów Krakowa. Został założony w grudniu 1906 roku przez ks. Mieczysława Kuznowicza w ramach Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. Od początku stawiał na wychowywanie młodych ludzi przez aktywność fizyczną i tak pozostało do dziś.

Twórca Juvenii, ks. Mieczysław Kuznowicz organizował zajęcia sportowe dla terminatorów już w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Na wzór Henryka Jordana wierzył, że uprawianie sportu może pomóc w przekazywaniu kluczowych wartości, istotnych dla budowania odpowiedzialnego społeczeństwa. Z jego inicjatywy 8 grudnia 1906 roku został oficjalnie utworzony Związek Katolickich Uczniów Rękodzielniczych pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, później (w 1912) przemianowany na Związek Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. To był początek istnienia klubu, ponieważ w ramach związku działały liczne drużyny sportowe, w tym zespół piłkarzy o nazwie Juvenia.

Tę samą nazwę otrzymał również Park Sportowy, który został otwarty po południowej stronie Błoń, 25 czerwca 1911 roku. Przecięcia wstęgi dokonał ówczesny prezydent miasta Juliusz Leo. Początkowo skromny obiekt, z biegiem lat rozwijał się, dając młodym rzemieślnikom możliwość uprawiania nie tylko piłki nożnej i gimnastyki, ale również tenisa, lekkiej atletyki, a w latach powojennych również koszykówki, podnoszenia ciężarów, szachów, czy nawet sportów motorowych.

W okresie wojennym na boisku Juvenii odbywały się konspiracyjne mistrzostwa Krakowa, gdyż obiekt jako jeden z niewielu nie został zajęty przez hitlerowców. Po 1945 krakowski sport, jak i cała Polska musiał przejść reorganizację. Został rozwiązany Związek Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej, a o teren Parku Juvenia zadbała Izba Rzemieślnicza. Wyremontowała i odbudowała obiekty nakładem około 300 tys. złotych, by nadal mogły służyć młodzieży rzemieślniczej.

Niestety Juvenia straciła swój „Park” na rzecz KS Zwierzyniecki w 1958 roku. Cały wyremontowany przez Izbę Rzemieślniczą obiekt, decyzją Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa został przekazany Zwierzynieckiemu. Decyzja może nie zostałaby podjęta, gdyby nie wsparcie Józefa Cyrankiewicza. Juvenia otrzymała niewielki, nieurządzony fragment terenu w kierunku wschodnim. To nie załamało działaczy, którzy przez kolejne dziesięciolecia organizowali zajęcia sportowe w różnych dyscyplinach.

W 1973 roku zawitało na Błonia rugby. Pojawiło się już co prawda wcześniej, na krótką chwilę w drugiej połowie lat pięćdziesiątych. Co ciekawe, Juvenia była wówczas jednym z trzech klubów, zakładających Polski Związek Rugby. Świetność tej dyscypliny przyszła jednak dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie rugby to jedyny sport uprawiany w Juvenii, za to na bardzo wysokim poziomie.

„Smoki”, jak obecnie nazywa się Juvenię, postawiły na szkolenie młodzieży i opieranie swojej przyszłości o wychowanków. Zbudowany model pozwala na gromadzenie tu najlepiej zapowiadających się zawodników ze sporej części Małopolski i Górnego Śląska oraz korzystanie z potencjału Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata, gdzie założono klasę rugby.

Ta młodzież zdobywa liczne medale mistrzostw Polski, a także osiąga sukcesy na niwie międzynarodowej. Od 2017 roku zarówno kadeci (U16), juniorki młodsze (U16), jak i juniorzy (U18) regularnie zdobywają medale mistrzostw Polski. Co roku przynajmniej dwa z najcenniejszego kruszcu. Co więcej, w 2019 roku drużyna U19 zdobyła drugie miejsce na prestiżowym, międzynarodowym turnieju Emirates Airline Dubai Sevens – w olimpijskiej odmianie siedmioosobowej.

Również seniorzy sięgnęli w XXI wieku po laury, o których przez dziesięciolecia mogli tylko pomarzyć. Osiągnęli nie tylko awans na najwyższy poziom rozgrywek ligowych (w 2000), a także zdobyli medal mistrzostw Polski (brązowy w 2009). Po krążki krajowego czempionatu sięgali też zarówno seniorzy, jak i seniorki w odmianie rugby 7.

To co jednak dla klubu wciąż jest najważniejsze, to wychowywanie młodzieży i kształtowanie odpowiedzialnych oraz świadomych ludzi. Juvenia nie tylko dba o rozwój fizyczny, ale organizuje dla swoich zawodników kursy efektywnego uczenia się, warsztaty w zakresie poszukiwania pracy, czy korepetycje maturalne. Klub wspiera również młodych na ścieżce zawodowej. Daje perspektywy nie tylko na zrobienie kariery sportowej, ale również pomaga wytyczyć życiowej ścieżki.

Nie bez powodu, Rzemieślniczy Klub Sportowy Juvenia kieruje się mottem, mówiącym że „sukcesy nie są celem, ale efektem pracy”.
Czytano 726 razy Ostatnio zmodyfikowano piątek, 11 luty 2022 12:30