wtorek, 04 październik 2022 10:48

Dzień patrona w naszej szkole - ślubowanie uczniów klas pierwszych, start programu Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA!

Written by

W dniu 30 września 2022r. w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie uroczyście obchodzony był Dzień Patrona Szkoły – ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, Księcia Niezłomnego. Dyrektor szkoły Elżbieta Kosacka, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski, grono pedagogiczne, uczniowie oraz zaproszeni goście m.in. Grzegorz Adamski – mistrz szkolący w zawodzie dekarz, Anna Wojsa-Świetlik - przedstawiciel Departamentu Skarbu i Gospodarki Urzęd Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Rafał Kunaszyk, prezes oddziału małopolskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych brali udział w tym święcie, połączonym ze ślubowaniem klas pierwszych.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, rotę ślubowania wygłosiła kilkunastoosobowa reprezentacja uczniów klas pierwszych. Reprezentowali oni blisko 300 osobową grupę uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w naszej szkole. Warto wiedzieć, że całą społeczność uczniowską tej placówki stanowi blisko 800 młodych ludzi.

Do uczniów uczestniczących w tym święcie zwrócili się: Kinga Gałek - przewodnicząca Samorządu Szkolnego, dyrektor Elżbieta Kosacka, Janusz Kowalski, prezes MIRiP oraz Tomasz Kowalik, zastępca dyrektora szkoły, który zapoznał zebranych z nowatorskim programem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości pod nazwą "Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA.

Ten świąteczny dzień był też okazją do wyróżnienia kolejnej grupy uczniów, rzemieślników i pracowników Szkoły, którzy w sposób szczególny przyczyniają się na co dzień do jej rozwoju i promocji. Zostali oni uhonorowali odznaczeniami „R”. Już w pierwszym roku istnienia  Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie Dyrektor Szkoły wprowadził odznaczenie dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla placówki, zaangażowanych w różnorodne aspekty życia i pracy Zespołu. Uhonorowani odznaką są również uczniowie kończący szkołę z wyróżnieniem oraz mający szczególne osiągnięcia. Odznaczenia to tzw. „Złota R”, „Srebrna R” i „Brązowa R”. System gradacji umożliwia „awansowanie”, by mieć możliwość zdobywania odznaczeń stopniowo, od brązowego po złoty. Symboliczna litera „R” to logo szkoły oznaczające: Rzemiosło (szkoła kształci przyszłych czeladników i techników), Rzetelność (wskazuje na jakość pracy szkoły i jej Patrona – zasłużonego Ks. Kard. Adama Stefana Sapiehę, autorytet dla młodzieży i pracowników szkoły) oraz Rzeźnicza 4 (siedziba szkoły). Odznakę przyznaje Kapituła z Dyrektorem Szkoły na czele – zgodnie z postanowieniami Regulaminu. Wręczania odznaki odbywa się czasie ważnych uroczystości szkolnych.

Po wręczeniu odznaczeń nauczyciel historii w ZSRiP, pan Rafał Matus, przybliżył zgromadzonym postać Patrona Szkoły ks. kard. Adama S. Sapiehy

Uczestnicy programu SUKCES-JA oraz zaproszeni goście uroczystości przeszli na I piętro, gdzie została odsłonięta metalowa tablica z nazwą szkoły. Wykonał ją Grzegorz Adamski, znakomity rzemieślnik, wyróżniony w ubiegłym roku srebrną odznaką "R". Następnie w jednej z sal rozpoczęło się inauguracyjne spotkanie projektu „Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA” realizowanego przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. To spotkanie prowadził Tomasz Kowalik, wicedyrektor MIRiP.
Celem programu jest:

 • podniesienie poziomu gotowości do sukcesji w małopolskich firmach;
 • wzmocnienie postaw przedsiębiorczych;
 • rozwój wiedzy i umiejętności w temacie sukcesji;
 • wsparcie wymiany doświadczeń i networkingu.

W ramach tworzenia Małopolskiej Sieci Sukcesorów zaangażujemy do projektu do 20 osób: potencjalnych sukcesorów w firmach/osób, które przejęły firmę w wyniku sukcesji z woj. Małopolskiego. Członkowie projektu wezmą udział w 7 spotkaniach (20 godzin - możliwość uczestnictwa online), w tym: 1 inauguracyjnym, 5 warsztatach i 1 podsumowującym, w terminie od września do grudnia 2022. W ramach spotkań będą poruszane tematy związane z sukcesją, w tym z zakresu: prawa, finansów i podatków, zarządzania, aspektów psychologicznych, wymiany doświadczeń. Warsztaty będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych, którzy dokładnie omówią zagadnienie sukcesji z uwzględnieniem ich własnych doświadczeń w prowadzeniu takich spraw.

Sukcesja jest naturalnym i koniecznym wyzwaniem, z którym musi się zmierzyć każda firma rodzinna. Sukcesja to przekazanie władzy, majątku, wiedzy oraz odpowiedzialności kolejnemu pokoleniu. Nie jest to łatwe, zarówno dla twórcy biznesu jak i jego następcy. Najlepszym sposobem na eliminację barier i problemów jest odpowiednie zaplanowanie tego procesu. Działania, które wprowadzą nowe pokolenie w świat biznesu oraz pomogą określić zasady i wartości, jakimi musi się kierować następca a przede wszystkim, które wykreują umiejętności i kompetencje niezbędne do zarządzania firmą, są czasochłonne i wymagają ogromu pracy. Ważnym elementem jest wypracowanie wspólnej wizji na dalsze losy przedsiębiorstwa oraz zbudowanie zaufania nestora, które pozwoli na pełne przekazanie władzy i umożliwienie podejmowania własnych decyzji przez sukcesora. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie dobranie formy prawnej i faktyczne przeprowadzenie zmiany w organizacji. W tej kwestii warto zasięgnąć rady eksperta, który przedstawi dostępne możliwości oraz pomoże wybrać najlepszą z nich.

 • IMG_5078
 • IMG_5080
 • IMG_5084
 • IMG_5085
 • IMG_5086
 • IMG_5087
 • IMG_5097
 • IMG_5099
 • IMG_5100
 • IMG_5102
 • IMG_5105
 • IMG_5106
 • IMG_5108
 • IMG_5109
 • IMG_5112
 • IMG_5114
 • IMG_5118
 • IMG_5119
 • IMG_5121
 • IMG_5122
Czytano 469 razy Ostatnio zmodyfikowano piątek, 04 listopad 2022 09:13