piątek, 08 kwiecień 2022 21:38

Nie bądźmy obojętni

Widziane z drugiej strony.

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy RZEMIEŚLNICY.

Nie tak dawno pisałem w naszej stałej rubryce o aktualnych sprawach rzemiosła i o tym jak rzemiosło jest traktowane przez władze państwowe i gospodarcze. Ostatnio wpadł mi w ręce artykuł z gazety nazwanej tabolidem, a jest to gazeta Fakt, w której to ukazał się artykuł nt. szewców. I co się okazuje, że dużo u nas mówi się o firmach rodzinnych, o kształceniu młodzieży, zmieniono także nazwę ze szkoły zawodowej na szkołę branżową licząc na to, że zmiana nazwy jak za dotknięciem różdżki czarodziejskiej uzdrowi usługi w naszym kraju. Jest to totalna bzdura. W gazecie tej jest wywiad z panem Ryszardem Kieciem, szewcem z Zawady i okazuje się, że właśnie on kontynuuje tradycje rodzinne, ale uczula, że jest coraz mniej uczniów i mistrzów szkolących, którzy chcą wykonywać ten zawód.

W Tarnowie nie ma ani jednego szewca-cholewkarza, nota bene w Krakowie również. Nie tak dawno okazało się, że również w Krakowie jest jeden zakład wykonujący czapki, kaszkiety, kapelusze. Jest coraz mniej krawców. To, że nie ma krawców to wystarczy oglądać TVP 1, TVP 2 i TVN 24, żeby zobaczyć, w jakich garniturach występują nasi przedstawiciele władz państwowo-rządowych (buty również). Źle uszyte marynarki, odstające kołnierze, spodnie niejednokrotnie przypominające rajtuzy. A jak to wygląda wystarczy porównać wtedy, gdy występują wraz z innymi dyplomatami i przedstawicielami władz na forum Unii Europejskiej, ONZ czy innych organizacji międzynarodowych. To wszystko, dlatego, że jest coraz mniej fachowców rzemieślników w naszym kraju. Nie trzeba wykazywać się żadnymi dyplomami czeladniczymi czy mistrzowskimi, czy też dyplomami za udział w wystawach. Wystarczy obudzić się rano i postanowić, że od dzisiaj będę szewcem, krawcem, ślusarzem czy złotnikiem i oświadczyć, że ma się nieprzymuszoną wolę pracować w tym zawodzie. A przepowiednia naszych luminarzy gospodarczych, że niewidzialna ręka rynku wszystko zweryfikuje okazała się tak słuszna, jak słuszne były założenia minionej epoki. Jeszcze w latach 60-dzisiątych i 70-dziesiątych wokół Rynku Krakowskiego i przyległych ulic było 27 zegarmistrzów z prawdziwego zdarzenia, obecnie jest 3. Buty, które sprowadzamy z Chin służą tylko do niszczenia stóp klientów.

Drogie Koleżanki i Koledzy RZEMIEŚLNICY.

Zastanawiacie się, co zrobić, aby polskie rzemiosło odzyskało dawny blask i znaczenie w oczach całej Europy i świata. Ano trzeba po prostu walczyć o swoje. Nie można przechodzić koło pewnych zjawisk nie reagując. Nie tak dawno znany dziennikach, pisarz, historyk Marian Turski wygłosił jedno z najpiękniejszych i znamiennych słów ostatnich lat z okazji ważnej rocznicy narodowej słowa „ zastosujmy jedenaste przykazanie „nie bądź obojętny”. Nie bądź obojętny na to co się wokół dzieje, nie bądź obojętny na to co się dzieje wokół ciebie, nie bądź obojętny na to co się dzieje w twoim kraju i w innych krajach. Nie bądź obojętny.

SZANOWNI RZEMIEŚLNICY.|

Mamy w tej chwili okres uzyskiwania podpisów celem wykazania ilości rzemieślników i pracowników rzemiosła, aby utrzymać naszą reprezentację w Radzie Dialogu Społecznego i w Wojewódzkich radach Dialogu Społecznego. Odżywa stare hasło „ nic o nas bez nas”. Nie pozwalajmy nazywać się” bieda-firmami” ani planktonem ekonomicznym naszego kraju. To dzięki naszej pracy, naszemu wysiłkowi i naszym finansom utrzymujemy wielotysięczne rzesze urzędników, którzy w podzięce za to utrudniają nasze życie gospodarcze i egzystencję.

Dlatego w imieniu Małopolskiego Porozumienia Izb Rzemiosła i Przedsiębiorczości apeluje namawiajcie swoich kolegów, swoich uczniów o przystępowaniu do cechów rzemieślniczych o wielowiekowej tradycji rzemieślniczej. Pokażmy, że rzemiosło polskie jeszcze nie zginęło. Weźmy sobie do serca 11 przykazanie „nie bądźmy obojętni”, bo walczymy o przyszłość naszą, naszych dzieci i następnych pokoleń.

Z rzemieślniczym pozdrowieniem

Małopolskiego Porozumienia Izb Rzemiosła