poniedziałek, 28 sierpień 2023 11:01

Starosądecki Jarmark Rzemieślniczy

Ponad stu wystawców z całej Polski przyjechało w miniony weekend do Starego Sącza na 14 edycję Starosądeckiego Jarmarku Rzemieślniczego. Wydarzenie to zostało zorganizowane m. in. przez Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu oraz Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele MIRiP: Prezes Janusz Kowalski z małżonką, Zastępca prezesa Andrzej Dębowski, Dyrektor MIRiP Anna Adamczyk oraz Zastępca dyrektora MIRiP Tomasz Kowalik. Ze strony rządowej w wydarzeniu wziął udział m.in. Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Podczas wydarzenia Prezes MIRiP Janusz Kowalski wraz z Prezesem Nowosądeckiej Izby Tadeuszem Szewczykiem wręczyli najwyższe odznaczenie rzemieślnicze:

Szablę Kilińskiego otrzymał Burmistrzowi Starego Sącza - Jacek Lelek;

Platynowy Medal im. Kilińskiego otrzymał Zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki;

Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymała Grażyna Leśniak - za długoletnią służbę w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu.

Kolejnym ważnym punktem wydarzenia było wręczenie przez Kapitułę Konkursu wyjątkowej, tradycyjnej już nagrody - Jarmarkowych Kogutów wyróżnionym rzemieślnikom i kołom gospodyń wiejskich. Na kiermaszu królowały ręcznie wyrabiane naczynia ceramiczne, ozdoby z poroża, rzeźby z drewna, czy obrazy malowane na szkle. Kiermaszowi towarzyszyły również warsztaty m.in. z przędzenia wełny i tkania rękawic. Nie brakowało też stoisk z lokalnymi smakołykami, a imprezie towarzyszyły koncerty muzyki regionalnej. Po głównej części wydarzenia wydarzenia wszyscy uczestnicy udali się do Galerii IMO w Starym Sączu, celem obejrzenia wyjątkowej wystawy „Wajda na nowo” - autorskiej wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego wykonanych powtórnie, do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy, która trwa tylko do 4 września.

• plakat-internet-724x1024
Czytano 443 razy Ostatnio zmodyfikowano poniedziałek, 28 sierpień 2023 12:12