poniedziałek, 11 wrzesień 2023 10:56

Jubileusz 90lecia Związku Rzemiosła Polskiego - transmisja Gali na kanale YOU TUBE

W bieżącym roku z dumą obchodzimy Jubileusz 90-lecia Związku Rzemiosła Polskiego. 27 października 1933 roku Prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki, wydał Rozporządzenie o izbach rzemieślniczych i ich związku, wychodząc naprzeciw postulatom rzemieślników. Tak rozpoczęła się historia krajowej reprezentacji rzemiosła polskiego.

Rzemiosło od wieków stanowiło ważny element gospodarki. Rzemieślnicy integrując się dla obrony wspólnych interesów jednocześnie przyczyniali się do rozwoju społeczności lokalnych, a ich organizacje zapewniały wsparcie Rzeczypospolitej w wielu kluczowych momentach historii. Pierwsze cechy rzemieślnicze zaczęły powstawać już w XIII wieku.  W połowie wieku XIX zaczęto powoływać pierwsze ich związki. Następnie próbowano tworzyć naczelne organizacje rzemiosła, jednak zaborcy byli temu zdecydowanie przeciwni. Mimo to, dzięki determinacji rzemieślników, w 1900 roku powstały pierwsze dwie izby rzemieślnicze – w Poznaniu oraz w Bydgoszczy. Kolejne izby były tworzone sukcesywnie, a w 1932 powołana została działająca nieformalnie Rada Izb Rzemieślniczych oraz odbył się krajowy zjazd delegatów izbowych. Sieć organizacyjna Związku Rzemiosła Polskiego to obecnie 25 izb rzemieślniczych, 453 cechy rzemiosł, 58 spółdzielni oraz setki tysięcy rzemieślników. Na przestrzeni lat potwierdziliśmy naszą elastyczność i profesjonalizm, trafnie odpowiadając na nowe wyzwania i pozostając niezmiennie ważnym ogniwem gospodarki. Nasza historia, tradycje oraz dualny model kształcenia zawodowego stały się dobrem narodowym, który należy pielęgnować. Jednak, tak godny Jubileusz nie może być tylko przyczynkiem do wspomnień i podsumowań. Przyszłość i rozwój to dziś kluczowe słowa dla rzemiosła, dlatego stały się również tematem przewodnim wydarzeń organizowanych przez Związek Rzemiosła Polskiego w roku jubileuszowym.

Poniżej przesyłamy link do transmisji on-line uroczystej Gali z okazji Jubileuszu Związku Rzemiosła Polskiego, która odbędzie się 12 września 2023 w godz. 15-18.00

Zapraszamy do oglądania relacji na żywo wszystkie organizacje rzemiosła i zrzeszone firmy rzemieślnicze.

Czytano 359 razy