czwartek, 14 wrzesień 2023 06:20

Jubileusz 90-lecia Związku Rzemiosła Polskiego

12 września w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie odbyła się uroczystość obchodów Jubileuszu 90-lecia Związku Rzemiosła Polskiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich izb zrzeszonych w ZRP, w tym liczna delegacja MIRiP: Zastępcy prezesa MIRiP: Grzegorz Mielnicki i Andrzej Dębowski, Dyrektor Anna Adamczyk wraz z zastępcą Tomaszem Kowalikiem, Starsza Cechu Rzemiosła Różnych MIRiP, Członek Zarządu MIRiP Beata Klepka, Podstarszy Cechu Rzemiosł Motoryzacyjnych i Małych Przedsiębiorców w Krakowie Zbigniew Nowak.

27 października 1933 roku Prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki, wydał Rozporządzenie o izbach rzemieślniczych i ich związku, wychodząc naprzeciw postulatom rzemieślników. Tak rozpoczęła się historia krajowej reprezentacji rzemiosła polskiego. W 2023 roku obchodzimy 90 rocznicę tego wydarzenia. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Archikatedrze Warszawskiej pw. św Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie orszak rzemieślniczy ze sztandarami przeszedł do Pałacu Chodkiewiczów, zatrzymując się przy pomniku Jana Kilińskiego, gdzie delegacja władz Związku Rzemiosła Polskiego złożyła wiązanki kwiatów. Jubileusz odbył się pod Patronatem Honorowym Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes ZRP Jan Gogolewski, który przedstawił krótką historię ZRP. Po przemówieniach zaproszonych gości Zastępca prezesa ZRP prof. Jan Klimek poprowadził panel dyskusyjny na temat „Rzemiosło w XXI wieku”. Uroczystości zakończył koncert kwartetu smyczkowego Altra Volta. Całość oficjalnej części wydarzenia można obejrzeć na portalu YouTube (po kliknięciu TUTAJ).

Czytano 414 razy Ostatnio zmodyfikowano czwartek, 14 wrzesień 2023 08:09